FIFA Coins – czy warto kupować?

Już od pierwszych wydań trybu Ultimate Team w grze FIFA bez żadnych problemów każdy gracz mógł zakupić w internecie FIFA Coins. Na pierwszy rzut oka jest to najszybszy i najlepszy sposób na ulepszenie swojego klubu. Dziś zastanowimy się czy jest tak w rzeczywistości.  Przyjrzyjmy się zatem faktom i sprawdźmy czy warto kupować FIFA coins.

Ofertę na coinsy FUT można znaleźć wszędzie. Co więcej, sklepy oferujące takie produkty są szeroko reklamowane na popularnych kanałach youtube oraz przez streamerów. Sprzedawcy proponują szybkie, zautomatyzowane zakupy a reklamujący dorzucają na zachętę kody rabatowe. Czy istnieje jakieś „ale”?

Ban za kupowanie monet

Po pierwsze kupowanie monet nie jest zgodne z regulaminem gry FIFA. Każdy gracz przed zalogowaniem do serwerów EA jest proszony o zaakceptowanie regulaminu, w którym to można znaleźć informacje odnośnie tego tematu. Streszczając treść postanowień w krótkich słowach: FIFA Coins są własnością EA, nie mogą być sprzedawane i nie posiadają odzwierciedlenia w realnej gotówce. Argument nie jest zbyt przekonujący z racji swej arbitralności, jednak godząc się na pewne zasady dobrze jest ich przestrzegać. Z drugiej strony jest jeszcze praktyczna konsekwencja: blokada konta.

dostałem bana FIFA

Ryzyko związane z zablokowaniem konta za nieprzestrzeganie regulaminu jest duże. Na forach i w komentarzach wielu zbanowanych graczy pyta jak można temu zaradzić. Zaostrzona niedawno polityka banów przewiduje zablokowanie konta w aktualnej i przyszłych wersji gry. Istnieje również łagodniejsza forma kary: wyczyszczenie konta – to znaczy, że zgromadzone karty i monety zostaną bezpowrotnie usunięte.

FIFA Coins to duże ryzyko

Sposób pozyskiwania monet, które następnie są sprzedawane również budzi wiele wątpliwości. Zwykle są one zdobywane poprzez scam – czyli wyłudzenie danych konta od nieświadomych graczy lub poprzez specjalne programy, które automatycznie skupują karty. Programy wykorzystywane w tym celu psują rynek, bo człowiek nie jest w stanie wygrać licytacji z automatem. Co więcej, użycie tych programów powoduje znaczące obciążenie serwerów, co przekłada się na jakość rozgrywki. Inne autoboty służą do automatycznego wygrywania meczów i tym samym nabijania monet – gracze PC znają ten kłopot najlepiej.

Dokonujący zakupów zachęcają sprzedających do tworzenia coraz to nowych programów, które z kolei psują rynek. W ten sposób tworzy się samonapędzająca się spirala. Więcej sprzedanych monet – bardziej zepsuty rynek – wyższe ceny (konieczność zakupu FIFA Coins) i tak w kółko.

Sprzedaż monet jeszcze często używana do wyłudzenia danych do konta lub wyłudzenia pieniędzy. Wielu „sprzedających” – kradnie konta lub pieniądze. Oczywiście nie wszyscy sprzedawcy są złodziejami, jednak sądząc po ilości komentarzy w tej sprawie, wiele transakcji skończyło się przykrą niespodzianką.

Na koniec argument, który znajduje swoich zwolenników i przeciwników. Zdaniem części społeczności FIFA, kupowanie monet, to odbieranie samemu sobie przyjemności z gry. Systematyczne powiększanie kasy klubowej poprzez rozgrywanie meczów i zarabianie monet daje więcej satysfakcji niż pójście na skróty i wydanie realnej gotówki. To jak granie z „kodami na kasę” – efekty przychodzą szybko, ale grywalność znacząco spada.

Jako alternatywę podaje się FIFA Points, które nie naruszają regulaminu i nie mają negatywnego wpływu na serwery. Losowość kart w paczkach, które są otwierane za FIFA Points nie gwarantuje natychmiastowych zysków. Czasem trzeba poświęcić więcej czasu, aby zdobyte w paczkach karty dopasować do swojego składu.