FUT 18 – cechy gry FIFA 18 Ultimate Team

FUT 18 czyli FIFA 18 Ultimate Team

Kolejna odsłona trybu najpopularniejszej gry piłkarskiej świata powraca w FIFA 18. Co nowego pojawi się w tym roku? Czy dobrze znane elementy zabawy zostaną ulepszone? Co z serwerami EA, problemami z połączeniem i kupowaniem monet? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w tym tekście. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z FUT 18 to świetnie trafiłeś. Z nami poznasz zarówno podstawy gry jaki i ciekawostki typu tips & tricks, które wzniosą Twoją grę na wyższy poziom.

fut 18

Czy tak będzie wyglądało menu w FUT 18?

FUT 18: Dobrze znane – na nowo odkryte

Zabawa w trybie Ultimate Team zawsze zaczyna się tak samo. Pierwszym krokiem do zbudowania drużyny marzeń jest otworzenie paczki powitalnej. Co warto odnotować, zadanie to najlepiej jest wykonać już w okresie przedpremierowym poprzez aplikację Web App. Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z tym narzędziem zachęcam Cię do zajrzenia pod wyżej podany link.

Nowi gracze, którzy dopiero kończą swój pierwszy sezon w FIFA stają przed pewnym pytaniem. Pojawia się ono w sieci pod koniec każdego sezonu FIFA, a więc w okresie od sierpnia do września i brzmi: „czy monety i karty przechodzą od kolejnej wersji gry”. Odpowiedź jest od lat ta sama – nie. W oczach zawiedzionych, taki obrót rzeczy wydaje się niesprawiedliwy. Przecież ciężko zarabiali na te monety i karty, nie mogą znów zaczynać od paczki powitalnej. Istnieją co najmniej dwa potężne argumenty, które rzucają światło na taki stan rzeczy.

Dwa argumenty przeciw

Po pierwsze, rozpoczynając od zera wyrównuje się szanse. Nie ulega wątpliwości, że nowi gracze FUT nie mieliby szans z tak zwanymi „założycielami FUT” czy wieloletnimi graczami. Gdyby monety przechodziłyby z jednej do drugiej wersji FIFA, to miliony zebrane przez graczy tworzyłyby swoisty handicap. Dalej, ilość monet wprowadzonych na rynek przez starych wyjadaczy byłaby tak wysoka, że ceny kart byłby kilkunastokrotnie wyższe. A to z kolei oznaczałoby, że na te karty mogłyby sobie pozwolić jedynie te osoby, które grają w FUT od lat. Chodzi przecież o budowanie składu marzeń – a to zadanie, przynajmniej naszym zdaniem, powinno być rozłożone w czasie.

Po drugie, liczba kart specjalnych, transferowanych, ze zmienionymi narodowościami etc. w każdym sezonie FIFA jest bardzo duża, a dodatkowo pomnożona przez kilka sezonów gry wprowadziłaby niesłychany zamęt. Wyobraźmy sobie tylko taką sytuację: każdego roku topowi zawodnicy otrzymują po 5-6 kart specjalnych. Jeśli karty przechodziłyby do kolejnych sezonów, to np.: Gareth Bale, mógłby mieć karty zarówno na pozycji lewego obrońcy, lewego pomocnika, prawego pomocnika jak i napastnika i to w różnych klubach!

Jak zacząć?

Wracając zatem do tematu. W FUT każdy zaczyna od zera – a właściwie od wspomnianej paczki powitalnej zawierającej 23 kiepskiej jakości karty, głównie brązowe. To własnie karty są najważniejsze w tymże trybie i bynajmniej nie tylko piłkarzy. Karty trenerów i menadżerów czy karty klubowe są również tym elementem rozgrywki na który warto zwrócić swoją uwagę. Zaczynając grę może przerażać ilość możliwości, terminów, nazw i ich skrótów. Spokojnie, wszystkiego dowiesz się w swoim czasie. Podajemy jednak wyjaśnienie kilku terminów, z którym spotkasz się zapewne już na samym starcie. Jeśli chodzi o karty specjalnie warto wiedzieć, że Drużyna Tygodnia pojawia się cykliczne w każdą środę o godzinie 16:00 (w paczkach o 19:00). Znajdują się w niej tzw. karty „w formie” czyli inaczej „in form” lub skrótowo IF. Są to czarne karty z ulepszonymi statystykami za osiągnięcia na realnych boiskach piłkarskich. Okazyjnie wydawane są również karty Zawodników meczu – MOTM, Bohaterów – Hero itd. Warto również zajrzeć na kanał YouTube, naszym zdaniem, najlepszego twórcy treści związanych grą FIFA. Z filmów PLKD w przystępny i przede wszystkim ciekawy sposób dowiesz się o wielu aspektach gry.

Wydarzenia specjalne w FUT 18

Tak jak każdego roku, również w FUT 18 będą pojawiały się wydarzenia specjalne. Największe z nich to przypadające na początek 2018 roku wydanie Drużyny Roku zwanej również TOTY. To jedenastka najlepszych piłkarzy roku wybierana przez organizację FIFPro. Do innych okazji zaliczają się coroczne obchody urodzin FIFA Ultimate Team, Dnia Świętego Patryka, zimowe transfery i ulepszenia, Halloween czyli Ultimate Scream oraz świętowanie Chińskiego Nowego Roku. Warto śledzić Twittera polskiego oddziału EA Sports na którym zwykle pojawiają się najświeższe newsy. Większość z tych wydarzeń jest ubogacona dedykowaną grafiką oraz dodatkowymi elementami gry. Mowa tu szczególnie o kartach specjalnych oraz strojach piłkarskich.

Monety FUT 18

Jesteśmy przekonani o prawdziwości jednego zdania: monety warto zarabiać, ale nie warto ich kupować. Monety, popularnie określane z języka angielskiego jako „coins” to środek bez którego nie da się budować składu. Za karty w grze oraz paczki w sklepie FUT trzeba płacić monetami – skąd więc je brać? Podstawowym sposobem jest granie meczów – za każdy z nich otrzymuje się określoną ilość monet. Wiele napisano i powiedziano na temat zarabiania monet na rynku FUT i każdy gracz z czasem rzeczywiście zaczyna je zarabiać.

Niezależnie od tego jaki sposób na zarabianie monet w FIFA okaże się dla Ciebie najlepszy pamiętaj, aby wystrzegać się błędów. Więcej o najczęściej popełnianych wpadkach podczas handlu dowiesz się z darmowego poradnika. Nowym sposobem na monety w FUT 17, a zatem i w FUT 18 są wyzwania budowania składu (SBC). Korzystając z ich popularności można łatwo, szybko i z dużym zyskiem sprzedać zalegające w klubie karty. Niejednokrotnie bowiem, brązowe karty w czasie adekwatnego SBC mogą kosztować nawet 10 000 monet.

Przejdźmy do drugiej części zdania z początku tego paragrafu: „nie warto kupować monet”. O tym dlaczego tak sądzimy dowiesz się z artykułu, w którym szczegółowo wyjaśniamy to zagadnienie: FIFA Coins czy warto kupować?

Jak radzić sobie z problemami Z FUT 18?

Nieodłącznym elementem każdej gry są błędy i bugi. Podobnie gra FIFA 18 nie jest wolna od uciążliwych kłopotów, które możesz z czasem napotkać. FUT to rozbudowany tryb, w którym w każdej sekundzie rozgrywane są pojedynki liczone w tysiącach, a na rynku transferowym dochodzi do setek transakcji. Pierwszym krokiem w przypadku natrafienia na kłopot powinno być wyszukanie informacji na ten temat w sieci. I tak, już od lat pojawia się problem braku zwrotu monet po przegranej licytacji – został on już szczegółowo opisany w naszym serwisie. Pojawiają się również inne kłopoty takie jak np.: otrzymanie w paczce zwykłej karty zamiast zawodnika w formie, problem z SBC, problem z połączeniem z serwerami EA czy karty zawieszone na liście transferowej. Każdy z nich został szczegółowo opisany na naszej stronie wraz z proponowanymi sposobami ich rozwiązania. Ostatecznie warto skorzystać z centrum pomocy dostępnego na stronie EA.