Pierwsze kroki

Fifa Ultimate Team jest dodatkiem do gry Fifa tworzonej przez EA Sports. Zamieszczam tu podstawowe informacje na temat gry w formie pytań i odpowiedzi.

Na czym polega gra?

Naszym zadaniem jest stworzenie swojej wymarzonej drużyny. Możemy stworzyć kilka równoległych składów. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów rozgrywki. Grę w turniejach (live oraz single), grę z przyjacielem lub pojedynczy mecz.

Czy moje karty przechodzą z jednej wersji Ultimate Team do kolejnej?

Nie. Każdy gracz, rozpoczyna od zera. Do kolejnych wydań gry nie przechodzą ani monety ani karty.

Dlaczego dostaje mało monet (coins) po meczu?

Jest cały szereg czynników decydujących o ilości przyznawanych monet za mecz.  (np: ilość strzałów, popełnione faule, gole  etc) Jest także czynnik zwany bonus multiplier przez który mnożona jest ilość zdobytych monet. Czynnik ten jest proporcjonalny do ilość przerwanych gier. (im częściej uciekasz, czynnik jest coraz mniejszy)

Jak mogę stworzyć drugi (i kolejne) skład?

Przejdź do zakładki Składy a następnie wciśnij trójkąt (PS3) lub żółty przycisk (X360). Następnie wybierz Wybór składu i dalej  otwórz nowy skład.

Jak zdobywać piłkarzy?

Możesz ich kupować na rynku (zakładka Wymiana-Szukaj aukcji) bądź wylosować z którejś z paczek (Packs)  (zakładka Sklep).

Jakie są różnice pomiędzy paczkami?

Mamy trzy główne rodzaje paczek: brązowe, srebrne oraz złote. W paczkach znajdujemy adekwatne do wybranego koloru karty. (np: w brązowej paczce otrzymamy brązowych graczy, kontrakty, personel, leczenie kontuzji etc) Są też specjalne wydania paczek Jumbo Packi czy paczki w czasie Happy Hour

O co chodzi z tym Happy Hour?

Jest to jedna godzina w tygodniu podczas ,której w kupowanych paczkach jest większa szansa na trafienie rzadkiego zawodnika bądź innej karty. Informacje o Szczęśliwej Godzinie znajdziesz na FB: FIFA Ultimate Team Polska

Jak mogę użyć karty dla całej drużyny?

W zakładce Skład, naciśnij trójkąt (PS3) lub żółty przycisk (X360) następnie wybierz  Trening drużynowy, i wybierz kartę którą chcesz wykorzystać.

Zawodnikowi skończył się kontrakt co robić?

Kontakty możesz kupić bądź wylosować w paczkach. Aby przedłużyć kontrakt należy w zakładce Skład, wybrać odpowiedniego zawodnika i wcisnąć kwadrat (PS3) bądź niebieski przycisk (X360) i wybrać kartę z kontraktem)

Jak sprawdzić na ile meczy i dlaczego kontuzjowany jest mój gracz?

Sprawdź jego profil – w zakładce Skład, kliknij prawym analogiem podczas przeglądania karty kontuzjowanego zawodnika.

Moi gracze są zmęczeni, co zrobić aby wrócili do formy?

Możesz dać odpocząć graczowi na ławce rezerwowych lub nadać specjalną kartę. Grać nie odzyska kondycji jeśli wyrzucisz go ze składu.

Jak wielu menadżerowie (Manager) mogę mieć w drużynie?

Każda ilość jest dozwolona lecz tylko jeden na skład.

W czym pomagają trenerzy (Coaches)?

Właściwie są oni niewarci swojej ceny. Zwiększają oni bonus w zależności od swojej specjalności. (np: trenerzy kondycji redukują zmęczenie graczy,) Bonus jest dodawany w przypadku gdy dodasz do karty gracza specjalną kartę zwiększająca umiejętności na jeden mecz.

Czy mogę mieć dwóch takich samych graczy w teamie?

Nie. Możesz natomiast używać tego samego piłkarza w kilku składach.  Możesz posiadać wersję In Form (IF) oraz No In Form (NIF) tego samego gracza, ale nie możesz ich razem wykorzystać w jednym składzie.

Co oznaczają skróty IF, SIF oraz NIF?

IF- (In form) rodzaj karty ,która została wyróżniona w danym tygodniu (bądź roku) na podstawie występów w rzeczywistych meczach (tz. czarna). SIF (second In-form)drugie wydanie gracza w TOTW, przy każdym kolejnym zmieniana jest pierwsza litera. Jeśli zdarzy się ,że jakiś piłkarz trafi do TOTW po raz trzeci nazywany jest TIF. NIF to wszyscy pozostali gracze.

Dlaczego piłkarze mają słabe morale?

Na spadek morale wypływają kontuzje, przegrane lub brak występów w meczach.

Jak sprzedać graczy?

Dodaj ich do Trade pile, następnie ustal cenę minimalną oraz kup teraz. Aby dodać gracza na Stos kart na wymianę, naciśnij  X (PS3) lub zielony przycisk (X360) i wybierz  Wyślij na Stos kart na wymianę.

Jak zmienić pozycję gracza?

Karty do zmiany ulubionej pozycji gracza znajdziesz w na rynku w zakładce Wymiana-Szukaj Aukcji-Szukaj Treningu-Pozycja.

Wylicytowałem kartę gdzie ona się teraz znajduje?

Wymiana-Obserwowane.

Sprzedałem kartę ale nie otrzymałem wymaganej kwoty?

EA pobiera 5% od sprzedanej karty. Podobno ma to zatrzymać inflację na rynku.

Dlaczego nie mogę dołączyć do turnieju?

Turniej może być już zamknięty lub jeszcze nieotwarty. Możesz też nie spełniać warunków określonych w turnieju (np :tylko gracze z jednej ligi)

Czy mogę brać udział w kilku turniejach na raz?

Tak, od FUT 12 możemy rozpocząć rozgrywkę w kilku turniejach na raz nie tracąc postępów w grze.

Gdzie znajdę strój drużyny ,który właśnie zdobyłem?

Przejdź do zakładki Klub następnie wybierz kolejno odpowiedni kraj-ligę-klub.