Trainer FIFA – bot do wygrywania meczów

Chyba nie ma gracza PC rozgrywającego mecze on-line, który nie zna tego problemu. Nieuczciwi gracze używają narzędzia znanego jako Trainer FIFA, czyli bota, który powoduje automatyczną przegraną przeciwnika zaraz po pierwszym gwizdku spotkania. W ten sposób gromadzą ogromne ilości monet i co ważniejsze niszczą przyjemność z gry innym.

Już od pierwszych wersji Ultimate Team na PC pojawiały się problemy. Pierwsze boty służyły to automatycznego skupowania kart z rynku. W wyniku ich działania uczciwy handel stał się bardzo trudny. Kolejne programy przybrały aktualny wygląd i służą do automatycznego wygrywania meczów.

trainer FUT

Trainer FIFA

Boty te najczęściej są używane w sezonach, a od FIFA 16 również w trybie draftu. W wielu wypadkach rozgrywanie spotkań w pierwszej lidze sezonów nie jest możliwe – większość meczów kończy się zaraz po ich rozpoczęciu, rozłączeniem i nagłą przegraną. Łatwo poznać bota – zwykle jest to brązowy skład bez zgrania. Używający bota otrzymuje za ten mecz zarówno punkty i monety. Jego uczciwy oponent zostaje z niczym i dodatkowo traci kontrakty oraz postęp w trybie draftu czy punkty w trybie sezonów.

Większość botów jest używana do farmienia monet i ich dalszej odsprzedaży. Kupując monety zachęcasz osoby używające trainerów w celach zarobkowych do dalszego działania. 

EA podjęło próby przeciwdziałania tej sytuacji. Została usunięta opcja wymiany kartami. Dalej, zostały wprowadzone widełki cenowe, utrudniające przetransferowanie monet z konta na konto. Do logowania została wprowadzona dodatkowa weryfikacja. Ograniczono liczbę meczów, które można rozegrać w przeciągu 24 godzin. Powstał skrypt wykrywający nieuczciwych graczy, który automatycznie blokuje im konta.

Jak sobie radzić z trainerowcami?

Istnieją również przynajmniej dwa sposoby pozwalające minimalizować kłopot z trainerowcami. Po pierwsze, przed rozgrywaniem meczu warto sprawdzić naszego przeciwnika na stronie futscope. Wpisując jego login możesz sprawdzić ile meczów rozegrał i jaki jest stosunek wygranych do przegranych. Jeśli wyszukiwany login posiada +85% wygranych możesz być niemal pewien, że to oszust (nie umniejszamy umiejętności graczy, którzy w uczciwy sposób są w stanie zdobyć taki procent wygranych). Kolejnym znakiem, który charakteryzuje takie konta jest skomplikowany, czy też losowy ciąg znaków w loginie. Bądź czujny jeśli Twoim potencjalnym przeciwnikiem jest „sdj221aaaaa”.

futscope trainer

Jeśli już grasz z trainerem i okaże się, że mecz zakończył się po pierwszym gwizdku możesz uchronić się przed utratą postępu w drafcie i punktów w sezonach. Po takim meczu pojawią się dwa komunikaty. Pierwszy można potwierdzić, natomiast drugiego nie należy potwierdzać (wciskać klawisza odpowiadającego za potwierdzenie), dopóki na ekranie nie pojawi się standardowy obrazek z ocenami zawodników za ten mecz. Jeśli odczekasz chwilę do tego momentu i dopiero wtedy potwierdzisz drugi komunikat istnieje duża szansa, że Twoja porażka nie zostanie zaliczona.